Slepýš křehký-Anguis fragilis

Slepýš křehký - Anguis fragilis většinou mylně považovaný za hada je vlastně beznohá ještěrka. Dorůstá délky až 50 cm a má bronzovou někdy spíše šedavou barvu. Slepýš se živí žížalami, housenkami, slimáky, brouky a dalším hmyzem. Přezimují většinou ve skupinkách ve shnilých pařezech, kompostech atd. Pohlavně dospívá během 3. až 5. roku života. Tyto beznohé ještěrky jsou vejcoživorodé. Jedna samice může mít 5-25 mladých o velikosti 7-9 cm. Vejce se zárodky mladých slepýšů se vyvíjí v těle matky a ti se líhnou těsně před porodem, během něj a nebo těsně po jeho skončení. Vývoj mláďat ve vajíčku trvá 2 měsíce. Jelikož se Slepýš pohybuje poměrně pomalu, tak mu k ochraně před predátory slouží oddělovací část ocasu, který se po oddělení ještě mrská. I když je Slepýš křehký je rozšířený téměř po celé Evropě, tak patří k přísně chráněným druhům.

GPS fotografie: N 49° 46.84647 E 14° 34.39893 - zobrazit na mapě
Datum a čas pořízení fotografie: 4.4.2009 16:45:22
© Fotografie je chráněna autorským zákonem. Jakékoliv šíření bez souhlasu autora je zakázáno. Bezplatné užití je možné pouze pro vlastní potřebu jako "tapeta na plochu".
Fotografie obsahuje ochranné prvky. Více informací naleznete na stránce Zobrazování stránek
Nápověda

Jak použít tuto tapetu? Klikněte na fotografii pravým tlačítkem myši a vyberte NASTAVIT JAKO POZADÍ (může se lišit dle prohlížeče).
Kliknutím na obrázek se vrátíte do galerie.

Slepýš křehký-Anguis fragilis
Kliknutím na jakýkoliv štítek se vyhledají tapety a panoramata, u kterých se takový štítek vyskytuje.
bronzový, chráněný, detail, divoký, hlava, hnědý, jaro, ještěrka, křehký, lezoucí, oko, organismus, přezimující, příroda, slepýš, slepýšovití, šedý, šupinatí, volný, zvíře,
© www.foto-tapety.cz a www.foto-tapety.net 2006-2013
Všechna práva vyhrazena, šíření obsahu bez svolení autora je zakázáno.
Zavřít mapu