Kandík psí zub - Erythronium dens-canis

Kandík psí zub - Erythronium dens-canis je vzácná a kriticky ohrožená bylina z čeledi liliovitých, v ČR je zákonem chráněná. Je to vytrvalá, cibulnatá bylina, která své jméno získala právě kvůli cibulím ve tvaru "psího zubu". Květy má kandík růžové až růžovofialové. Květe časně na jaře koncem března a začátkem dubna, v době kdy ještě bukové stromy, pod kterými roste, nejsou olistěné. Rostlina vytváří pouze dva listy s nachovým mramorováním. Přirozeně se vyskytuje jen na jednom místě ČR, a to na svazích vrchu Medník ve středních Čechách. Toto území je chráněné již od roku 1933 jako Národní přírodní památka Medník a je to nejseverněji položená lokalita výskytu kandíku psího zubu společně s výskytem na Slovensku. V jižní Evropě je rozšířenější.

GPS fotografie: N 49°52.34095 E 14°27.09805 - zobrazit na mapě
Datum a čas pořízení fotografie: 27.3.2011 10:52:05
© Fotografie je chráněna autorským zákonem. Jakékoliv šíření bez souhlasu autora je zakázáno. Bezplatné užití je možné pouze pro vlastní potřebu jako "tapeta na plochu".
Fotografie obsahuje ochranné prvky. Více informací naleznete na stránce Zobrazování stránek
Nápověda

Jak použít tuto tapetu? Klikněte na fotografii pravým tlačítkem myši a vyberte NASTAVIT JAKO POZADÍ (může se lišit dle prohlížeče).
Kliknutím na obrázek se vrátíte do galerie.

Kandík psí zub - Erythronium dens-canis
Kliknutím na jakýkoliv štítek se vyhledají tapety a panoramata, u kterých se takový štítek vyskytuje.
kandík, pes, zub, buk, bylina, chráněný, časný, Čechy, Davle, detail, divoký, fialový, flek, hnědý, jaro, jednoděložný, krása, křehký, krytosemenný, květ, květina, les, list, lodyha, oblast, okvětní, památka, národní, příroda, rostlina, rozkvetlý, růžový, Sázava, skvrna, stonek, středočeský, trvalka, území, volný, vytrvalý, zelený, živý,
© www.foto-tapety.cz a www.foto-tapety.net 2006-2013
Všechna práva vyhrazena, šíření obsahu bez svolení autora je zakázáno.
Zavřít mapu