Novozámecký rybník-krajina kopců a vody

Novozámecký rybník byl založen v době Karla IV s rozlohou celého areálu 368,46 ha, v dnešní době je volná hladina pouze kolem 38 ha, zbytek je zarostlý rákosinami a dalším vodomilným rostlinstvem. Roku 1933 byla oblast vyhlášena jako národní přírodní rezervace s rozlohou 357 hektarů s vyjímečným mokřadním společenstvem, kde se vyskytuje kolem 220 druhů ptactva, mnoho obojživelníků, brouků atd. Dnes patří k nejstarším rezervacím v České republice. Rezervace také spadá do sítě mezinárodních ornitologických lokalit Natura 2000. Rybník leží u obce Zahrádky, 7 km jižně od okresního města Česká lípa. Geograficky patří rybník do Ralské pahorkatiny. Napájení rybníka je řešeno ve skále vytesaným kanálem – tzv. Mnichovskou průrvou. Odtok je přes Novozámeckou průrvu – jedná se o 175 m dlouhý, 7 m široký a 14 m hluboký kanál vysekaný do skály, tento kanál je dnes zapsán jako technická památka rybničního stavitelství. Vyskytují se zde ohrožení živočichové jako: jeřáb popelavý, moták pochop, lelek lesní, slavík modráček a skřivan lesní, z obojživelníků je to ropucha krátkonohá či blatnice skvrnitá. Žije zde také vydra říční a další vzácné druhy zvířat a rostlin.
Takové lokality si opravdu zasluhují maximální ochranu, protože v dnešní kulturní a hustě osídlené krajině střední Evropy je takových oblastí málo.

GPS fotografie: N 50°37.76387 E 14°32.18412 - zobrazit na mapě
Datum a čas pořízení fotografie: 29.6.2007 18:55:26
© Fotografie je chráněna autorským zákonem. Jakékoliv šíření bez souhlasu autora je zakázáno. Bezplatné užití je možné pouze pro vlastní potřebu jako "tapeta na plochu".
Fotografie obsahuje ochranné prvky. Více informací naleznete na stránce Zobrazování stránek
Nápověda

Jak použít tuto tapetu? Klikněte na fotografii pravým tlačítkem myši a vyberte NASTAVIT JAKO POZADÍ (může se lišit dle prohlížeče).
Kliknutím na obrázek se vrátíte do galerie.

Novozámecký rybník-krajina kopců a vody
Kliknutím na jakýkoliv štítek se vyhledají tapety a panoramata, u kterých se takový štítek vyskytuje.
novozámecký, Natura, 2000, břeh, chráněný, Čechy, H2O, historický, hladina, hnědý, horizont, hrad, hráz, krajina, národní, nebe, nebe, oblačný, obloha, obzor, okrový, ornitologie, pahorkatina, památka, park, příroda, ptačí, rákos, rezervace, rybník, sépiový, sladký, starý, tónovaný, území, voda, volný, výhled,
© www.foto-tapety.cz a www.foto-tapety.net 2006-2013
Všechna práva vyhrazena, šíření obsahu bez svolení autora je zakázáno.
Zavřít mapu